Nitownice - do czego służy:
Aby zrozumieć jak działa nitownica do nitów zrywalnych najpierw należy zrozumieć jak działa nit. Nity zrywalne, często określane marką nitów POP, są niezwykle przydatnym łącznikiem zaprojektowanym do trzymania dwóch materiałów razem za pomocą siły zacisku. Nity składają się z dwóch części: główki nita oraz trzpienia. Trzpień przechodzi przez wnętrze główki nita i jest ciągnięty podczas montażu. Gdy trzpień jest przeciągany przez główkę, jej tył ulega odkształceniu. Gdy odkształcona główka nita uchwyci materiał, trzpień ulega zerwaniu, pozostawiając czysta wykończoną aplikację. Nity stosowane często stosowane są w miejscach, gdzie można dostać się do tylnej części instalacji.
Wiedza o tym, jak działają nity, jest świetna, ale jak je montować? Nit wymaga narzędzia, które mocno dociska nasadkę nitu do powierzchni montażowej, jednocześnie odciągając od niej trzpień. Narzędzia te są powszechnie nazywane nitownicami, narzędziami do nitowania, pistoletami do nitowania. Nie tylko istnieje wiele rzeczy, które można nazwać pistoletem do nitowania, ale istnieje również wiele odmian.
Nitownica ręczna do nitów zrywalnych:
Ręczna nitownica działa za pomocą prostej dźwigni i techniki ściskania. Pierwszym krokiem podczas używania takiej nitownicy jest wybór odpowiedniego noska, dyszy do rozmiaru stosowanych nitów. Nitownice dostępne są z kilkoma rozmiarami uchwytów mocujących, które pasują do szeregu nitów zrywalnych. Nitownice ręczne są zwykle wykonane ze stali i posiadają gumowe uchwyty. Oferują one najtańszy koszt nitowania, jednak ze względu na szybkość nitowania znajdują zastosowanie głównie dla okazjonalnego użytkownika.
Największą wadą takiej nitownicy jest siła potrzebna do ściskania oraz czas, w jakim przeprowadzamy cały proces. Używana przez długi czas, może być bardzo obciążająca dla dłoni, nadgarstków i przedramion, przez co nie znajduje zastosowania w projektach wymagających wielu nitów.
Nitownica dźwigniowa:
Narzędzia do nitowania typu dźwigniowego to kolejny krok w rozwoju nitownic. Są one również wyposażone w noski, ale działają z nitami o większej średnicy główki. Nitownice dźwigniowe są zwykle bardziej wytrzymałe niż ręczne nitownice i są łatwiejsze w obsłudze dla użytkownika. Ze względu na większy rozmiar i działanie dźwigni zmniejszają ilość siły fizycznej wymaganej w porównaniu do nitownicy ręcznej. Dostępne są wersje nitownic dźwigniowych z pojemnikiem na zerwane gwoździe po montażu nita.
Aby zamontować nit przy pomocy nitownicy dźwigniowej należy najpierw całkowicie otworzyć ramiona, a następnie włożyć nit do części nosowej. Gdy główka nita będzie dotykała dyszy, możemy włożyć ją do otworu montażowego. Ściśniecie obu uchwytów, spowoduje wciągniecie trzpienia i oderwanie go. Trzymając nitownicę z końcówką w powietrzu, otwieramy ramiona i zwalniamy trzpień nita, który wpada do pojemnika na zerwane gwoździe.
Nitownica dźwigniowa znajduje zastosowanie na wielu budowach. Dzięki niej montaż nitów jest łatwiejszy niż w przypadku nitownicy ręcznej, ale nadal jest wykonywany ręcznie. Nitownica jest droższa od nitownicy ręcznej, zapewnia szerszy zakres obsługiwanych nitów.
Nitownica akumulatorowa do nitów zrywalnych:
Bezprzewodowe pistolety do nitowania zapewniają taką samą moc i możliwości jak pneumatyczne pistolety do nitowania, ale wykorzystują zasilanie akumulatorowe zamiast węża pneumatycznego, co czyni je idealnymi do szerokiej gamy zastosowań. Ponieważ są zaprojektowane tak, aby były przenośne, można ich używać niemal wszędzie, w tym w trudno dostępnych miejscach. Są również ergonomicznie zaprojektowane, dzięki czemu są łatwiejsze w obsłudze podczas każdej pracy.
Ponadto konstrukcja bezprzewodowego pistoletu do nitowania stale się poprawia. Są lżejsze niż kiedykolwiek wcześniej — zwykle ważą poniżej 5 kilogramów, łącznie z baterią — dzięki czemu są łatwe do przenoszenia i użytkowania. Technologia baterii również się rozwija. Nowa generacja akumulatorów litowo-jonowych zapewnia dłuższą żywotność w bardziej kompaktowej konstrukcji. Jedno ładowanie akumulatora może wbić setki nitów, a czas ładowania wynosi zwykle mniej niż dwie godziny. Baterie można również łatwo wymienić, więc nie musisz czekać, aby kontynuować pracę.
Jeśli spojrzysz na obecną generację bezprzewodowych nitownic, przekonasz się, że wszystkie są niezwykle łatwe w użyciu — wystarczy wycelować i wbić nity.
Nitownica pneumatyczna do nitów zrywalnych.
Nitownice pneumatyczne wymagają oczywiście powietrza do pracy. Wąż łączy narzędzie ze sprężarką, która dostarcza sprężone powietrze do narzędzia. Nitownice pneumatyczne stosowane do nitów strukturalnych są często większe ze względu na siłę, jaka wymagań jest do zaciągnięcia tego typu nitów. Mniejsze modele wielkością są często zbliżone do ergonomicznych wiertarek.
Pneumatyczne nitownice mają niezliczone zalety w porównaniu ze swoimi odpowiednikami w nitownicach akumulatorowych zasilanych bateryjnie oraz ręcznych. Niektóre z zalet nitownic pneumatycznych to:
- Lekka konstrukcja: nowoczesne nitownice pneumatyczne nie wymagają do obsługi użycia obu rąk. Nawet bardziej wytrzymałe modele nie ważą dużo, a dodatkowo możemy zamontować je na balanserze co znajdzie zwiększa ergonomię pracy.
- Łatwość użycia: proces nitowania przy użyciu modeli pneumatycznych jest prosty i pozwala w krótkim czasie na umieszczenie wielu nitów bez obciążania rąk fizycznych wysiłkiem, którego wymagają modele ręczne.
- Brak konieczności ładowania źródła zasilania: w przeciwieństwie do modeli akumulatorowych nie musimy martwić się o rozładowanie baterie i nieplanowane przerwy na produkcji.
- Nitowanie wysokiej jakości: pneumatyczne nitownice zapewniają precyzyjne mocowanie za każdym razem przy niewielkim wysiłku. Margines błędu jest znacznie mniejszy niż w przypadku nitownic ręcznych.